Mezinárodní putovní výstava stihla Kyjev před válkou, nyní se přesunula do Brna a rozebírá možnosti obnovy Ukrajiny.
Kyjev, Bukurešť, Varšava i Brno spojuje historický kontext výstavby monofunkčních obytných celků u nás skloňovaných jako paneláková sídliště. Prostory mezi jednotlivými paneláky jsou často podrobovány kritice. Veřejný prostor, patřící všem a vlastně nikomu, si od vybudování prošel mnohými změnami, ale stále nenašel svou konečnou podobu. Zůstává neuchopen. Expozice putovní výstavy – Public spaces after '89 and '22 představuje proměnu čtyř evropských měst do roku 2022. Výstava v Galerii Mini na Fakultě architektury VUT prostřednictvím fotografií, rozhovorů i modelů změny dokumentuje a zároveň rozbíhá odbornou diskuzi o budoucí výstavbě válkou zničené Ukrajiny.
Masová výstavba sídlišť ve Varšavě, Brně, Bukurešti a Kyjevě má společný historický kontext. Monofunkční celky sice v minulosti vyřešily poptávku po bydlení, ale zároveň městům způsobily velké problémy s dopravou a gentrifikací. Řešení těchto problémů, zejména velkých středoevropských a východoevropských měst, vychází z potřeby dynamické adaptace, nikoli dlouhodobého strategického plánování.
Expozice představuje divákům problematiku polycentricity, vlastnictví, spolupráce a přestavby na fotografiích a videích, pomocí rozhovorů s místními odborníky, ukazuje grafy, plány výstaveb a dokumenty. Čtyři města jsou zkoumána očima městské správy, nevládních organizací, výzkumníků i samotných obyvatel.
“S kolegy z partnerských měst (Brno, Varšava, Bukurešť a Kyjev) jsme společně zkoumali stav veřejných prostranství a bytovou politiku.” zmiňuje Zuzanna Mielczarek. “Únor 2022 vše změnil, včetně priorit v architektonických a urbanistických iniciativách, a tak i výstava reaguje na nastalou situaci. Přibyly reakce a úvahy ohledně budoucí přestavby Ukrajiny po skončení války.”, dodává.
Srovnání čtyř lokalit vedle sebe ukazuje různé přístupy ve zvládání bytové politiky po roce 1989. Na podzim loňského roku byla výstava k vidění v Kyjevě v rámci festivalu Homes for Tomorrow – CANactions, následně ve Varšavě i Bukurešti. 24. února 2022 světem otřásla zpráva o ruské invazi na Ukrajině. Brněnská výstava je rozšířena o rozhovory s ukrajinskými architekty, akademiky, aktivisty a investory zabývajícími se přestavbou po skončení války.
Výstavu je možné vidět v Galerii mini na Fakultě architektury VUT v Brně, Poříčí 5. Každý den od 8:00 do 18:00 do pátku 24.6.2022.
Organizároři: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (National Institute of Architecture and Urban Planning, Poland)
Kurátoři: Zuzanna Mielczarek, Kacper Kępiński
Partneři: CANactions Festival, Ion Mincu University of Architecture and Urbanism, OARB (The Romanian Chamber of Architects Bucharest Subsidiary), Brno University of Technology - Faculty of Architecture, Instytut Polski w Kijowie (Polish Institute in Kyiv),
Produkce: Weronika Sołtysiak
PR: Dominik Witaszczyk, Joanna Krupa
Grafický design: Victor Hardziuk, Martyna Wyrzykowska, Oleksandra Maiboroda
Projektová podpora: Mania Bień (Scenography), Dagna Debiecka (3D models), Petro Vladimirov (Ukrainian part co-curating)
3D modely: Wolf3D
Foto: Eva Drbalová (Brno), Kuba, Rodziewicz (Warsaw), Sasha Stavnichuk (Kyiv), Cristi Staicu, Kacper Kępiński, Zuzanna Mielczarek (Bucharest)
Video: Cristi Staicu (Bucharest), Jiří Choutka (Brno), Michał Sierakowski (Kyiv), Adrian Szadowiak (Warsaw), Adrian Szadowiak (Shadow Media Group)
Experti: Radek Toman, Bara Srpkova, Jiří Maly, Tereza Kvapilová (Brno)
Monika Konrad, Michał Oman, Marlena Happach, Joanna Erbel, Łukasz Drozda (Warsaw), Emil Ivănescu, Stefan Gheciulescu, Anca-Maria Pasarin, Maria Duda, Alexandru Belenyi (Bucharest), Oleksandr Animisov, Anastasiya Ponomaryova, Petro Vladimirov, Oleg Drozdov, Urbanyna, Igor Raikov (Ukraine).
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |