Unikátní, památkově chráněný objekt piaristické koleje v Lipníku nad Bečvou chátrá a už mnoho let čeká na záchranu. Zároveň hledá své nové využití. V září se po dlouhé době konečně dočká. Proběhne zde workshop studentů z Fakulty architektury VUT v Brně, kteří zahájí proces záchrany, prověří reálné možnosti a přijdou s podkladem pro město, který nastíní, co s budovou dál.
Studenti architektury zahájí proces obnovy piaristické koleje v Lipníku nad Bečvou
Klášter v Lipníku nad Bečvou patří mezi nejohroženější památky v Česku. Barokní kolej a škola piaristů vznikla na místě původního domu a špitálu Jednoty bratrské se sborem ze 16. století. Řád piaristů opustil objekt už na konci 19. století. Budovy byly užívány až do devadesátých let 20. století. Situaci ohrožující jejich existenci v přinesla až současná doba, kdy je celá stavba prázdná a bez využití, což způsobuje její postupnou degradaci.
zdroj: město Lipník nad Bečvou
„V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby. Při první přestavbě v letech 1637 - 1641 bylo vybudováno 18 mnišských cel a jedna temná. V roce 1673 byla postavena vedlejší školní budova, v letech 1740-1741 rozšířená o další trakt. V objektu byla škola, noviciát, knihovna, oratorium, byty řeholních kleriků i žáků,“ vysvětluje místostarosta Ondřej Vlček.
Prozatím se pro bývalou piaristickou kolej ze 17. století nedaří najít vhodné využití ani peníze na nákladnou rekonstrukci. Z důvodu dlouhodobého nevyužívání většiny prostor a neprovádění běžné údržby vyžaduje objekt celkovou obnovu.
Případné opravy dlouho brzdil především fakt, že pro památkový objekt se jen těžko hledá vhodné využití. Proto město navázalo spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně, a získá tak prověření možností přímo od nezávislých odborníků. V uplynulých letech padaly nápady udělat z někdejší koleje například hotel, domov seniorů či ubytovací komplex.
„Všechny záměry se ale ukázaly jako nereálné. Bez vhodného projektu není možné sehnat na opravu areálu peníze. Proto jsme rádi, že vznikla tato spolupráce a věříme, že přinese novou energii a perspektivu.“ říká starosta Miloslav Přikryl.
Podobný postup zvolila i městská samospráva v nedalekém Prostějově, kde na podzim loňského roce proběhl studentský workshop. Studenti vypracovali ideové návrhy využitelnosti objektu prostějovské hvězdárny. Tento impulz odstartoval proces renovace objektu. Olomoucký kraj na základě výstupů od
teamu mladých odborníků, pod vedením zkušených lektorů, vypsal otevřenou architektonickou soutěž a v brzké době bude realizovat přestavbu staré hvězdárny.
zdroj: město Lipník nad Bečvou
Na workshopu, který proběhne začátkem září přímo v areálu kláštera, budou studenti hledat a prověřovat různé možnosti využití objektu. Pomocí analýz, mapování okolí nebo třeba i rozhovorů s místními vytvoří manuál pro město. Pod vedením odborného lektorského týmu, který budou tvořit zkušená architektka Ing. arch. Jitka Ressová, Ph.D. a architekti Ing. arch. Jan Mléčka, Ph.D., MgA. Ing. arch. Vojtěch Jemelka a stráví studenti v Lipníku 5 dní.
„Workshop proběhne v termínu od 5.9. do 9.9.2022 přímo v areálu kláštera. Výstupem práce budou ideové návrhy studentů, které představíme veřejnosti prostřednictvím exteriérové výstavy. Část kláštera bude možné navštívit v sobotu 17. září během konání Dnů evropského kulturního dědictví,“ dodává Věra Rakovská, vedoucí odboru školství a kultury a koordinátorka akcí MENDEL 200.
Město Lipník nad Bečvou leží v samém srdci Moravské brány. Od roku 1989 je Lipník nad Bečvou městskou památkovou rezervací. Nachází se zde více než 100 památkově chráněných objektů. Město si udrželo původní uliční čáry, historické objekty v jádru středověkého původu a ve velkém rozsahu velmi pozoruhodné opevnění, dodnes nese všechny znaky starobylých sídel – dominantní náměstí v centru, hvězdicový komunikační systém a objízdné komunikace. Ve značné míře si zachovalo původní historickou městskou dispozici. V blízkosti města se nachází rovněž středověký hrad Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradům ve střední Evropě a v roce 2021 získal hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu, kterou každoročně vyhlašuje Česká komora architektů. Piáristická kolej tak může navázat na řadu úspěšných architektonických realizací v okolí.
Posláním piaristů byla vedle dobročinnosti výuka mládeže na školách všech stupňů. Největší význam měla kolej v Lipníku jako místo noviciátu, kde byli kvalifikovanými řádovými pedagogy připravováni na své působení a budoucí učitelské povolání kandidáti ze všech krajů Moravy, Slezska, Čech a z rakouských a německých zemí. V letech 1833-1834 zde pobýval jako žák piaristické školy Johann Gregor Mendel, objevitel genetických zákonů.
“Lipník se stal díky řádu piaristů svědkem barokní velkorysosti, s níž si ale už dlouho nevíme rady. Pojďme ji díky studentům Fakulty architektury VUT znovu nalézt i dnes!” podtrhuje lektor workshopu a zkušený olomoucký architekt a pedagog MgA. Ing. arch. Vojtěch Jemelka.
Workshop se koná za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela.
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |