„Ve světě neustálých vizuálních podnětů a reklam má kostel nabídnout nerušený klid a místo k usebrání,“ vysvětluje architekt Marek Štěpán z Fakulty architektury VUT. Jeho kostel v Sazovicích se dostal do výběru nejlepších staveb světa a o sakrální architektuře přednáší i na své alma mater. Mezi jeho projekty patří i funerální stavby – například obnova zchátralé obřadní síně v brněnských Židenicích, která by měla začít nejpozději v příštím roce.
INTERIÉR KOSTELA MÁ BÝT PROTIKLADEM VNĚJŠÍHO SVĚTA, ŘÍKÁ ARCHITEKT MAREK ŠTĚPÁN
Váš ateliér vyhrál zakázku na obnovu obřadní síně architekta Ivana Rullera, která už 15 let v Židenicích chátrá. Máte k tomu prostoru osobní vztah?
K místu ani ne. Spíše k Ivanu Rullerovi, který byl kdysi děkanem Fakulty architektury VUT a já u něj studoval. Zakázku jsme získali ve výběrovém řízení. Téma je nám blízké, protože se v ateliéru zaměřujeme nejen na architekturu sakrální, ale i funerální, která zahrnuje právě obřadní síně. Obě témata mají přesah do posmrtného či věčného života.
V čem je architektura židenické síně specifická?
Ruller ji navrhoval v 80. letech a inspiroval se řeckou mytologií, kdy Cháron převáží smrtelníka z tohoto života na druhý břeh. A právě přejezd cháronovou loďkou je zpodobněn i v půdorysu obřadní síně. V prvních návrzích se dokonce počítá s vodním prvkem, rakev se zesnulým je tak jakoby na druhém břehu. To je základní myšlenka. Stavba je založena na horizontále – na něčem, co je klidné a spjaté se zemí. Z toho pak dramatickou křivkou vystupuje hala, kde se obřad odehrává. Je to jednoduchá modernistická kompozice.
Síň byla v průběhu posledních let rozkradena – v jakém je teď stavu?
Provoz byl přerušen kvůli vysokým nákladům na údržbu. Stavba pak nebyla hlídána, a tak z ní někdo ukradl měděnou krytinu. Do síně začala zatékat voda a prostor od té doby chátrá. Naštěstí zloděj netušil, že krádeží uměleckých děl by si vydělal mnohem víc. Ivan Ruller se znal s mnoha umělci, a proto jsou zde cenné kousky – skleněná plastika Valéra Kováče, venkovní skulptura Olbrama Zoubka, brána Zdeňka Makovského či refliéf Tomáše Rullera.
Celý rozhovor je k dispozici na zVUT.cz
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |