Výstava Karolíny Burešové Vernacular architectural elements poukazuje na chytrost lidového stavění
Výstava Vernacular architectural elements poukazuje jakým způsobem lidové stavění přirozeně využívá architektonických forem za účelem vytvoření vhodného klima vnitřního prostředí. Expozice prostřednictvím grafů i objektů prezentuje dílčí část výzkumu Karolíny Burešové. Přijďte se inspirovat a pochopit základní principy architektonické formy. Instalace je k vidění v Galerii MINI v přízemí Fakulty architektury VUT do 5.12.2022.
Vernakulární architektura je zdrojem inspirace a vodítkem pro navrhování bydlení v daném regionu, stejně tak pro ochranu a zlepšování životního prostředí, materiálových a energetických nákladů. Tyto stavby se vyrovnávají s místním klimatem prostřednictvím své formy, konstrukce, orientace a použitého materiálu.
Případová studie objevuje nemechanizovanou architektonickou formu prvků, které reagují na klimatické podmínky v zastavěném prostředí vernakulární architektury. Případy jsou vybrány podle Köppenovy klimatické klasifikace vypočtené pro Českou republiku 2071-2100 v závazné kategorii Cfa s evropskými případy ve stejné kategorii Itálie, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Španělsko, Krasnodar-Rusko. Tito zástupci jsou sledováni pomocí Google Street View.
Sbírka představovuje vliv prvků na vnitřní prostředí pomocí koláží, modelů a termodynamického modelování Honeybee.
Potenciál výzkumu spočívá ve využití výsledků v kombinaci architektonických prvků vernakulární(1), současné(2) a ekologické(3) architektury bydlení k návrhu nového vyváženého modelu bydlení.
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |