Otevíráme nové předměty, které studentům rozšíří obzory
Studijní program Architektura a urbanismus na fakultě architektury je koncipovaný tak, aby studentům zprostředkoval znalosti, ale zároveň jim nabízí spoustu možností volby. Základní balíček předmětů je rozdělen do čtyř částí: teorie, navrhování, technické předměty a nástroje. Studenti si každý semestr vybírají aktuální témata z nabídky zadání ateliérů a z velkého balíčku povinně volitelných předmětů, kterými mohou rozšířit a specifikovat svůj zájem. Nabídka volitelných předmětů se stále rozšiřuje. Letos bude možnost si zapsat Feminist and Queer Context of Czech Art History s Ladislavem Jacksonem, Interkulturní komunikace a Sociálně angažované umění v Japonsku s Karin Písaříkovou, Alternativní scénáře lokalit s polskými odborníky Monikou Konrad a Maciejem Frąckowiakem, Výzkum a vývoj materiálů prostřednictvím CAM technik s vídeňskými architekty Efilénou Basetou a Marco Palmou či Výzkumnou laboratoř kulturního dědictví s holandskými architekty pod vedením Servie Boetzkese a Gabriela Peni. Registrace probíhají 25.1. od 9:00 – 22:00 prostřednictvím STUDISU. Druhé kolo bude probíhat 1.2. 2023 9:00 – 22:00.
The Culture Lab
Servie Boetzkes, MSc Gabriel Pena, MSc
Výzkumná laboratoř, která má za cíl zkoumat, analyzovat, dokumentovat a kritizovat hlubší kulturní dědictví a architektonické vrstvy města Brna. To vše se zaměřením na způsoby, jak získávat data a informace, které mají být publikovány v architektonické publikaci. Výzkum a analýzy na místě, v archivech a online. Spojíme se s vydavatelem a pochopíme, jak zpracovávat informace a provádět výzkum pro vytvoření vizuálního materiálu. Spolupráce s několika místními kulturními a památkovými organizacemi, Brno - hlavní město kultury 2028
Alternative scenarios of forming spatial models of the convenient locality
arch. Monika Konrad & dr. Maciej Frąckowiak
V dnešní době je jednou z hlavních výzev při utváření města reagovat na potřeby místní komunity. Otázkou je, kdo je místní komunita a jaké prostory potřebují k rozvoji. Lidé migrují a my, architekti a urbanisté, musíme ve městech ubytovat imigranty a uprchlíky z různých kulturních prostředí. Každý obyvatel má právo vtisknout svou identitu do místa, kde se rozhodl zůstat, a učinit z něj svůj domov. Do rozvoje měst v posledních měsících zasáhla situace na Ukrajině. V příštích letech se příliv nových potenciálních obyvatel nezastaví z různých důvodů, včetně toho nejsilnějšího – změny klimatu. Stejný jev se stane v Brně a dalších evropských městech a my bychom na to měli být připraveni. Téma silně spojené se sociálními a environmentálními aspekty. Výzkum, který probíhal v posledních třech letech při zpracování strategického hlavního plánu pro celou oblast Varšavy, může sloužit jako pevný základ pro další studie a návrhy. Případová studie ve Varšavě, ale cíl vyvinout univerzální model, který lze za podobných okolností implementovat v jiných městech. Exkurze do Varšavy. Spolupráce se sociologem, jedinečná kombinace architektonického a sociálního zázemí umožní studentům rozvíjet inovativní myšlení v jejich projektech.
Functionally Graded Materials
dr. Efilena Baseta & arch. Marco Palma (TU Wien)
Vývoj procesu pro výrobu funkčně tříděných dvousložkových materiálů v mezoměřítku. Zkoumání strategií pro návrh a materializaci vnitřní struktury objemových objektů využitím výpočetních výrobních metod (analogových a/nebo digitálních) jako nástrojů pro zpracování nízkotechnologických interagujících materiálových vazeb. Kompozitní materiály sestávající z 1) tekutého média a 2) pevné nebo plynné suspenze. Pravidla reakce nebo interakce mezi dvěma materiálovými složkami jsou zodpovědná za třídění výsledného kompozitního materiálu.
Intercultural communication
MgA. Karin Písaříková, Ph.D.
Seznámení se základními teoretickými a metodologickými východisky interkulturní komunikace, porozumění a respektování různých žebříčků hodnot a prohloubení povědomí o osobních, sociálních a kulturních identitách. V první části kurzu se budeme soustředit na základní porozumění tomu, jak se kultury formují a ovlivňují komunikaci a chování. V další části budeme čerpat ze zavedených teoriích sociální analýzy a budovat znalost mezikulturní problematiky. V závěru se zaměříme na schopnost aplikovat získané znalosti v praxi v situacích mezikulturních nedorozumění, sociální integrace a interakce obsahující etnický, rasový, genderový či třídní aspekt. Rozvoj znalostí v oblasti kulturní antropologie, stejně jako dovedností na poli efektivní komunikace a vedení a práce v mezinárodním týmu.
Socially Engaged Art in Japan
MgA. Karin Písaříková, Ph.D.
Úvod do uměleckých projektů a forem umělecké činnosti zaměřené na současné umění a architekturu, která se rozvíjela na různých místech po celém Japonsku od posledních dvou desetiletí 20. století. Zhodnotíme umělecké projekty, které se hluboce zabývají současnou společností a vyvíjejí se ve vztahu ke společenským podmínkám konkrétní doby a místa. Vybraná témata jsou určena k rozvoji dovedností blízkého pohledu, kritického myšlení, zlepšení výzkumných dovedností a psaní o výtvarném umění.
Feminist and Queer Context of Czech Art History
PhDr. Ladislav Jackson
Základní přehled v dějinách i současnosti gender studies v umělecké teorii a historiografii. Klíčové osobnosti, hlavní směry, proudy, rozpory a proměny konceptů ve feministických a queer studiích v dějinách umění v českém i světovém kontextu. Kurz představí dva aspekty kritického myšlení o umění na českém území, feminismus a jeho vztah k (dějinám) umění a queer přístupy k českým dějinám umění.
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |