Studenti se zabývali místy vzdělávání na letní škole ve Vilniusu
V prvních dvou zářijových týdnech se v litevském Vilniusu konal mezinárodní workshop, který se zaměřoval na možnosti adaptace školního prostředí, tak aby nabízel více prostorů pro setkávání a relaxaci.
Studenti z Fakulty Architektury VUT společně s litevskými a německými kolegy nejprve navštívili několik škol ve Vilniusu, městečku Palanga a přímořské Klaipedě, kde studenty zaujala základní škola s přidruženou lesní školkou. Současně byl začátek letní školy věnován tematickým přednáškám jednotlivých tutorů.
Během druhého týdne se pak studenti rozdělili do skupin, které měly plnit konkrétní zadání - úpravu Gymnázia Petra Vileišia ve Vilniusu, školy ze sovětského období s velkorysým parkem a sportovištěm. Cílem bylo aktualizovat původní budovu a její okolí, vytvořit více prostoru pro relaxaci a trávení volného času, ale i více uvolnit klasicky svázanou školní strukturu budovy a reflektovat současné způsoby výuky. Studenti si kladli následující otázky:
„Jak mohou neformální prostory ve školách podnítit více setkávání a rekreace?“ „Může se venkovní prostor a místní prostředí stát součástí celého školního programu a to jak během vyučování, tak i po něm?“
Tým Terezy Pavlíčkové a Tomáše Müllera se zaměřil na nevyužité podstřešní prostory, navrhnul i úpravy učebny hudební výchovy a jiné prvky vytvářející imerzní a interaktivní zážitky. Příkladem jejich intervence je schodiště, umožňující dětem hrát si na zábradlí, nebo venkovní kokon otevřený k nebi. „Je to objekt vybavený skleněnými trubkami, které vydávají různé tóny na základě množství vody, která do nich naprší,“ vysvětluje spoluautorka návrhu Tereza Pavlíčková. Pro práci s vodou skupinu velmi inspirovala úvodní přednáška nizozemské architekty Rianne Makkink o projektu Water school.
Workshop byl tak skvělou příležitostí otevřít diskuzi v mezinárodním týmu, navázat nové vztahy se studenty zahraničních škol, ale i ukázat současné trendy v navrhování škol.
Workshop společně organizovali FA VUT, Vilnius Gediminas Technical University a Fachhochschule Dortmund. Pedagogicky workshop vedli Liutauras Nekrošius, Edita Riaubiene a Kataryna Didenko (Vilnius TECH), Dolf Broekhuizen (Rotterdam), Christiane Fülscher a Diana Reichle (FH Dortmund) a Jaroslav Sedlak (VUT Brno). Workshop byl realizovaný v rámci programu Erasmus+ BIP.
Vilnius 4-15.9. 2023
Alex Eduard Krch
Ema Hanušová
Filip Vlček
Kristína Košútová
Radim Koutný
Tereza Procházková
Zoja Doupovcová
Tomáš Müller
Romana Longauerová
Viktorie Raabová
Tereza Pavlíčková
Vložil | Šoborová Adéla |
---|---|
Vloženo dne |