Kniha Undercover
Brno má svůj rytmus, své tóny a své příběhy, často skryté mimo zájem kdesi pod povrchem města. Studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně se rozhodli vytvořit důkladný průzkum těchto míst. Výsledkem je publikace „UNDERCOVER: Náhled do brněnské kultury“, kterou v zimním semestru akademického roku 2024/2025 vytvořili jako jejich předdiplomní projekt a která popisuje putování po nezávislé kulturní scéně v Brně.
Vznik knihy a použitá metodika
Cílem nebylo pouze sbírat data a analyzovat fakta, ale především zachytit emoce, syrovost a autenticitu míst, která žijí svým vlastním životem mimo záři reflektorů velkých kulturních institucí.
Tvorba knihy se metodologicky opírá o široké spektrum empirických přístupů, jejichž společným jmenovatelem je objevování. Studenti procházeli ulicemi, navštěvovali galerie, hudební kluby a improvizovaná kulturní místa. Vedli rozhovory s umělci, kurátory, aktivisty a dalšími tvůrci, kteří jsou hybateli brněnské nezávislé kulturní scény. Rozhovory odhalily nejen příběhy a vize kulturních amatérů i profesionálů, ale také výzvy, kterým v Brně čelí.
Pozorování na místě umožnilo studentům vidět, jakým tempem tato místa žijí, jak se přizpůsobují svým obyvatelům a jak rezonují s historií i současností v kontextu města. Všechny tyto vjemy byly následně podrobeny analýze, která pomohla rozplést komplexní vztahy mezi klíčovými aktéry, danými místy s nezaměnitelným geniem loci a uměleckou komunitou.
Kniha je rozdělena do tematických kapitol, z nichž každá reflektuje určitý aspekt brněnské nezávislé kultury. Kapitoly jsou strukturovány kolem konkrétních míst, která v sobě skrývají příběhy lidí, komunit a jejich tvůrčí energie, nadšení, improvizace a odhodlání. Každá stránka této publikace je pomyslnou zastávkou během nekonečného bloudění Brnem. Kulturní mapa, která knihu doplňuje, je průvodcem i výzvou – zve čtenáře, aby se sami vydali objevovat tato místa a přidali své vlastní zážitky do mozaiky brněnské kultury.
Vizuální hodnota knihy je podpořena nápaditým grafickým zpracováním, díky kterému mohou čtenáři cítit energii a autenticitu každého místa. Všechny kapitoly jsou navíc doplněny audio doprovodem – prostřednictvím Spotify kódů je možné poslouchat hudbu spojenou s danými místy a rozhovory. Vizuální i zvuková identita knihy se tak stávají klíčovými prvky vyprávění příběhu brněnské nezávislé kultury.
Přínos publikace a další objevování nezávislé kultury v Brně
Brněnská nezávislá kultura tvoří důležitou součást městské identity a má významné dopady na různé oblasti městského života. Je to duše města, která se projevuje jako neúnavný motor kreativity, inovací a generuje nové nápady a projekty, které mohou mít i pozitivní ekonomické a společenské dopady.
Publikace „UNDERCOVER“ je nástrojem pro pochopení a zviditelnění významu nezávislé kulturní scény v rámci budoucího rozvoje města. Ukazuje, že nezávislá kultura přispívá nejen k estetické a kreativní hodnotě města, ale také podporuje komunitní život a sociální kohezi. Opuštěné budovy, zanedbané dvory či nevyužité prostory získávají nový život díky energii jednotlivců a komunit, kteří v nich vidí potenciál pro tvorbu a seberealizaci.
Hypotéza, že tyto kulturní aktivity mohou být klíčem k revitalizaci města, bude dále ověřena v následujícím semestru. Studenti na jejím základě vypracují návrhy Centra nezávislé kultury, které bude nejen architektonickým dílem, ale také odrazem specifických potřeb a vizí brněnské kulturní scény. Tím se propojí empirický výzkum s aplikovaným designem, který studentům umožní prozkoumat alternativní pohledy na městský rozvoj.
Tato kniha je inspirací k zamyšlení. Kde je podle vás další místo, které by mohlo ožít díky brněnské kultuře? Který příběh vás inspiruje k vlastnímu objevování města? „UNDERCOVER“ je více než jen kniha – je to pozvánka k prozkoumání života, energie a potenciálu Brna, které čeká na své objevitele.
Projekt se koná pod záštitou primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.
Křest knihy se konal 15. 01. 2025.
Vložil | Tran Lucie |
---|---|
Vloženo dne |