.jpg)

.jpg)
.jpg)

Varšavská výstava studentských prací v pavilonu ZODIAK
Výstava připravená studenty Ateliéru inkluzivního bydlení Fakulty architektury v Brně přilákala širokou veřejnost a rozpoutala významnou diskuzi o nutnosti výstavby nových kolejí a infrastruktury pro studenty.
Téma bylo velmi aktuální a důležité i z pohledu městského plánování, protože se zabývalo návrhem kolejí na mimořádně exponovaném místě – v sousedství Paláce kultury a vědy, Muzea moderního umění a nového Centrálního náměstí ve Varšavě. Studenti si pro návrh dostupného bydlení pro mladé vybrali jedno z nejcentrálnějších a zároveň nejdražších míst v Polsku. Manifest projektu zněl jasně: musíme přestat vytlačovat mladé lidi na okraje měst a vrátit studentský život zpět do center. Především však musíme začít stavět více veřejného a cenově dostupného studentského bydlení – i na prestižních a drahých pozemcích. Skutečná hodnota totiž nespočívá v penězích, ale v sociálním a kulturním přínosu, který mladí lidé přinášejí městu.
.jpg)
Vernisáž | Foto: Natalia Cichoń
Výstava by nevznikla bez velkého nasazení a zapojení studentů, kteří přijeli do Varšavy a připravili ji: Vilma Belanská, Adam Hajdák, Petra Hanušová, Tereza Kusnierzová, Barbora Olivová, David Dubáň, Tomáš Wolf a Matteo Marchese (absolvent).
Máme velkou radost, že naši studenti přispěli k tak důležité architektonické a politické debatě ve Varšavě!

Výstava Studentská Čtvrť Plac Defilad | Foto: Matteo Marchese
Odezva na výstavu a politická iniciativa
Na výstavu reagovala i polská náměstkyně ministryně vědy, Dr. Karolina Zioło-Pużuk, kterou zaujala různorodá diskuze, jež výstavu doprovázela. Navrhla uspořádání rozsáhlejšího semináře na téma kolejí přímo v parlamentu a pozvala vedoucí ateliéru Inclusive Housing Studio, Zuzannu Mielczarek, aby se na organizaci i samotné diskuzi podílela.
Debata
Debata byla výjimečnou příležitostí k výměně zkušeností a názorů na dostupnost bydlení a infrastruktury pro studenty. Účastnili se jí: náměstkyně ministryně vědy Dr. Karolina Zioło-Pużuk, architektka Karolina Tunajek (Projekt Praga), odborová aktivistka a absolventka architektury Dominika Zymni a architektka a pedagogická pracovnice Zuzanna Mielczarek.
.jpg)
Photo: Matteo Marchese
V roce 2024 otevřela Varšavská univerzita nový studentský dům v kampusu Służewiec. Tento úspěšný projekt studia Projekt Praga byl prvním nově postaveným kolejem na univerzitě od 70. let – tedy po více než 50 letech. Poslední kolej Technické univerzity ve Varšavě byla dokončena v roce 1985. Od té doby univerzity nové studentské ubytování prakticky nestaví.
.jpg)
Foto: Natalia Cichoń
Mezitím v Polsku studovalo přibližně 1,2 milionu studentů, z toho asi 250 000 ve Varšavě. Osm největších akademických center nabízelo pouze 82 000 míst v kolejích, z čehož jen asi 10 000 připadalo na samotnou Varšavu. Získat místo na koleji tak bylo obtížné – a pokud se to podařilo, často šlo o nevhodné podmínky a okrajové lokality.
Existuje alternativa?
Studenti a mladí dospělí patří mezi nejzranitelnější skupiny na trhu s bydlením – čelí nejen nedostatku univerzitních kapacit, ale i nedostupnosti cenově přijatelných bytů. Často jsou navíc zneužíváni soukromými pronajímateli. Mezitím se centra měst, která dříve žila studentským ruchem, stále více gentrifikují a stávají se finančně nedostupnými.

Photo: Natalia Cichoń
Příkladem je pokus o privatizaci a demolici koleje Jowita Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani, kterou se díky aktivismu mladých lidí podařilo zachránit. Podobným problémem je i nedostatek veřejných a cenově dostupných menz, což dále ztěžuje každodenní život studentů.
Otázky, které jsme si kladli:
– Jak můžeme vrátit studentský život do center měst?
– Jak můžeme navrhovat koleje tak, aby se studentům žilo lépe?
– Jaké jsou dnes modely financování výstavby nových studentských kolejí?
Na akci byly k dispozici i výtisky knihy „Jowita zůstává. Příběh 10 dní studentského hnutí“, kterou vydal Mládežnický kruh Iniciativy pracujících.
Účastníci debaty:
Dr. Karolina Zioło-Pużuk
Státní tajemnice Ministerstva vědy a vysokého školství.
Karolina Tunajek
Architektka ze studia Projekt Praga, které navrhlo kolej Sulima a budovu Fakulty psychologie Univerzity ve Varšavě.
Dominika Zymni
Odborová aktivistka Mládežnického kruhu Iniciativy pracujících, absolventka architektury. Popsala boj za zachování veřejných kolejí a zlepšení přístupu studentů ke službám jako jsou menzy.
Zuzanna Mielczarek
Architektka a pedagogická pracovnice, vede Ateliér inkluzivního bydlení v Brně (spolu s Kacperem Kępińskim), doktorandka Fakulty architektury VUT ve Varšavě a kurátorka výstav v Národním institutu architektury a urbanismu.
Architektka a pedagogická pracovnice, vede Ateliér inkluzivního bydlení v Brně (spolu s Kacperem Kępińskim), doktorandka Fakulty architektury VUT ve Varšavě a kurátorka výstav v Národním institutu architektury a urbanismu.
Vložil | Tran Lucie |
---|---|
Vloženo dne |