Aktuální přednáška | Tisková zpráva
Vektor chudoby: Výzkum, přednášky a workshopy
Fakulta architektury odstartovala v roce 2023 víceletý projekt Vektor chudoby, v rámci nějž studentstvo a pedagožstvo zkoumá, jak může architektura reagovat na socio-ekonomické problémy dnešní doby. Jakými způsoby lze přistupovat k vytváření cenově dostupného či komunitního bydlení, ke strategickému urbanismu, vzdělávání, zkoumání právního systému nebo analyzování toho, jak je v naší společnosti chudoba vnímána? Na tyto otázky se projekt zaměří také skrze programy pro veřejnost, jako jsou přednášky, diskuse či workshopy.
V rámci právě probíhajícího přednáškového cyklu Vektor chudoby se na půdě FA představí řada odborníků a odbornic z různých oborů. Záznamy z proběhlých přednášek filozofa Václava Bělohradského, novináře a sociologa Stanislava Bilera, architektky Kláry Salzmann a odborníka na bytovou politiku Jana Miloty najdete na našem Youtube kanálu.
O dalších chystaných programech vás budeme pravidelně informovat na našem webu, Facebooku a Instagramu. Aktuálně vás srdečně zveme na přednášku ředitele výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe Michala V. Marka, která proběhne 11. 4. v 18:00 na Fakultě architektury VUT.
Dobový kontext, z něhož projekt vychází je definován globální pandemií COVID-19, válečným konfliktem, který na Ukrajině rozpoutalo Rusko, utečeneckou a energetickou krize a v neposlední řadě i klimatickou změnou. To vše mění vzorce našeho chování, ale také náš pohled do budoucnosti. Předpoklad nekonečného blahobytu vystřídala obava z toho, že naše zdroje jsou omezené, a vědomí, že se musíme uskromňovat. K tomu se přidávají neřešené bolesti, se kterými se potýká Česká republika: dostupnost bydlení, kvalitativně rozkolísané školství, zanedbaná dopravní infrastruktura, energetická stabilita nebo opomíjení oblastí „starého průmyslu“ a vznik vnitřních periferií.
Právě kvůli komplexitě a mezioborovosti tématu přizvala Fakulta architektury ke spolupráci na projektu „Vektor chudoby“ i další univerzity a instituce. Na projektu se podílí Fakulta sociálních studií a Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Sociologický ústav AV ČR, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, škola architektury ARCHIP Praha a také prestižní mezinárodní škola AA School v Londýně.
Intenzivní spolupráci navázala fakulta také s brněnským ženským vzdělávacím spolkem Vesna, do jejichž prostor na Údolní ulici se přesunulo jedno ze školních studií, které se zabývá situací ukrajinských rodin a sociálně vyloučených lidí.
Zajímá vás, co u nás doposud v rámci Vektoru chudoby vzniklo? Projekty jednotlivých ateliérů, které se zapojily do výzkumného tématu si můžete prohlédnout zde.
Více informací o výzkumném kontextu Vektoru chudoby a plánovaných výstupech ajdete v tiskové zprávě.
Aktuální přednáška | Tisková zpráva
Vložil | Ilič Barbora MgA. |
---|---|
Vloženo dne |