Přínos uměleckoprůmyslových a technických muzeí pro hospodářský rozvoj a vzdělanostní kulturu Moravy
Projekt řešený v rámci programu NAKI III na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity Ministerstva kultury ČR č. DH23P03OVV041 PUTM – Přínos uměleckoprůmyslových a technických muzeí pro hospodářský rozvoj a vzdělanostní kulturu Moravy, je řešen konsorciem řešitelů pod vedením Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a za účasti Technického muzea v Brně a Fakulty architektury VUT v Brně.
Cílem je poznání role muzejních institucí na civilizačním rozmachu Moravy a Slezska od konce 18. století do současnosti a současně hledání možností, jaké mají muzejní instituce, zaměřené na techniku, výtvarnou kulturu a exploataci nerostného bohatství, mohou mít v blízké i vzdálené budoucnosti. Výstupy z projektu, řešeného v letech 2023–2027, jsou: odborné monografie a studie, výstavy a dokumentární filmy.
STUDIE
Pavel Šopák zpracoval studii na téma technické muzejnictví na Ostravsku, která ukazuje na proměny muzealizace industriálního prostředí, tj. jednotlivých fází od těžby surovin, jejich zpracování, návazných výrob, distribuce, a dále oblastí technických inovací a technické osvěty, a to od konce 19. století do roku 1989. Studie vyšla v časopise Muzeológia a kultúrne dedičstvo, jenž je registrován v databázi WoS.
Possibilities and limits of development of technical museums in Ostrava region in the nineteenth–twenty-first centuries
VÝSTAVA
V roce 2024 proběhla výstava Opuštěné domy jako plátna minulosti – Technologické a diecézní muzeum na Rybím trhu v Opavě, na níž se představily práce studentů ateliéru vedeného v letním semestru akademického roku 2023/2024 doc. Ing. arch. Jiřím Palackým. Studenti se zaměřili na dva opuštěné domy v historickém centru města Opavy a pokusili se využít jejich potenciálu tím způsobem, že je proměnili v atraktivní muzejní objekty, všestranně reagující na potřeby muzejního provozu, péče o ochranu sbírek i na nároky návštěvníků různého věku a vzdělání. Výstava proběhla v galerie Kulturně-uměleckého prostoru KUPÉ na ulici Janská 7 v Opavě, vyhledávané jako místo pořádání výstav, besed, workshopů, diskusních večerů, hudebních a filmových produkcí. Výstava byla návštěvníků přístupna od 7. června do 21. října 2024.
Autorky a autoři vystavených prací:
Sára Vajbarová
Filip Kubala
Eliška Spáčilová
Adam Zlatník
Lucie Čukanová
Kamil Furiš
Nina Hroteková
Hana Čechvalová
Gabriela Trojková
Barbora Plačková
Zuzana Březová
Eva Všetečková
FILM
Odborná e-kniha Muzea mezi minulostí a budoucností – první část je textem vytvořeným dle metodiky Ministerstva kultury ČR jako standardní neperiodická publikace, tvořící teoretický úvod k textovému podkladu k dokumentárnímu filmu stejného názvu (scénář autorky Dominiky Mudrové je přílohou textu). Základem je osvojení pojmu muzeum v evropském kulturním prostředí posledních dvou, tří staletí, s důrazem na muzea zaměřená na technický a civilizační pokrok, na umělecké řemeslo, na projevy lidské aktivity ve vztahu k exploataci nerostného bohatství, lokálních surovinových zdrojů; nezbytným aspektem je důraz na řemeslné schopnosti, na technické a technologické inovace. Muzeum je tak tezaurem exkluzivit – toho, co lze s řemeslné a průmyslové činnosti brát jako vzorové a současně jako edukační instituce, prezentující postupy a metody směřující k originálním artefaktům (stejně jako strojově multiplikovaným výrobkům) a k jejich distribuci. Muzejní tezaurace, dokumentace, prezentace a edukace nachází specifické prostředí – muzejní budovu již na konci 18. století. Problematika těchto typů muzeí je sledována v regionu Moravy a Slezska – regionu, kde se od středověku dařilo hutnictví, hornictví a sklářství a kde v průběhu 19. století se utvořily centra či vyhraněné enklávy rozvoje dalších průmyslových odvětví.
Muzea mezi minulostí a budoucností: Technický scénář dokumentárního filmu | Odborný scénář k audiovizuálnímu dílu